Drobečková navigace

Úvod > Restaurace a kavárna > Restaurace Radnice a společenský sál > Historie restaurace Radnice

Historie

Na místě budovy bývalé radnice, stávala od roku 1597 stará radnice, jež měla vysoký lomený štít, šindelovou střechu a malou věžičku. Pro zchátralost byla po roce 1870 zbourána a na jejím místě postavena roku 1872 radnice nová v pseudogotickém slohu. Na čelní straně nové radnice byla původně vysoká věž, jež však svou vahou zatěžovala konstrukci budovy a způsobovala praskání zdiva. Věž musela být tedy zbourána, ale její pozůstatky jsou dodnes patrny v podobě stupňovité přístavby na čelní straně budovy.Na místě budovy bývalé radnice, stávala od roku 1597 stará radnice, jež měla vysoký lomený štít, šindelovou střechu a malou věžičku. Pro zchátralost byla po roce 1870 zbourána a na jejím místě postavena roku 1872 radnice nová v pseudogotickém slohu. Na čelní straně nové radnice byla původně vysoká věž, jež však svou vahou zatěžovala konstrukci budovy a způsobovala praskání zdiva. Věž musela být tedy zbourána, ale její pozůstatky jsou dodnes patrny v podobě stupňovité přístavby na čelní straně budovy.

radnice

V přízemí radnice byla hospoda , pronajímána hostinskému městem vždy na čtyři roky. V nevelkém sále v prvém poschodí se pořádaly taneční zábavy, plesy a hrávalo divadlo. V roce 1927 zde začalo hrát též kino. Radnice svému účelu vlastně ani nesloužila, neboť měští konšelé se častěji scházeli a zasedali v hostinci u "Zlaté hvězdy". V roce 1908 byla veškerá správa města umístěna v budově bývalé školy na náměstí. Po roce 1945 zanikl restaurační provoz a přízemí zůstalo po mnoho let nevyužité s výjimkou krátkého období na počátku 50. let, kdy se zde hrálo loutkové divadlo a uspořádalo několik výstav. V roce 1960 zde byl po uzavření hotelu "Hraničář" obnoven restaurační provoz, údajně na tři roky, do doby, než bude postaven nový hotel.

Po všech stránkách zanedbaná budova se dočkala v roce 1991-1992 alespoň částečné rekonstrukce. Kromě prostor vlastní restaurace, kuchyně, baru a zázemí pro tuto činnost, bylo vybudováno sociální zařízení, ústřední vytápění, čistička odpadních vod, vzduchotechnika a zčásti nová střecha.Na stavebních a rekonstrukčních pracech se podílely firmy jako Stavoservis, Tegola a především firma Sfim. Novodobé otevření restauračního provozu se datuje od 26. května 1992, kdy v pronájmu toto zařízení měla firma Sfim pana Jana Machače až do konce roku 2007. V letech 2008 z větší části roku 2009 se restaurace pronajala cizím občanům, kteří zavedennou, poměrně slušnou restaurační činnost zdevastovali. Vzhledem k této skutečnosti rozhodlo zastupitelstvo města zrušit nájemní smlouvy s neprofesialitou nájemníků v provozu restaurace. Od října 2009 restaurační činnost v této budově zajišťuje přímo město se svými zaměstnanci.

V roce 2011 město provedlo rekonstrukci nevyužitých prostor ve 2. a 3. nadzemním podlaží, kde vznikl víceúčelový sál s balkónem, bowlingová dráha, bar včetně sociálního zařízení, šatny, prostory pro zaměstnance, kanceláře apod. V prostorách je zajištěno vytápění, vzduchotechnika, osvětlení, ozvučení splňující přísná kritéria hygienických a požárních požadavků. Rekonstrukci realizovala firma SPAZ pana Jaroslava Krédla z Malé Veleně. Provoz byl zahájen počátkem prosince 2011. První akce byla zajištěna pro děti a to ta nejlépe možná - "Mikulášská nadílka".

V roce 2013 město zajistilo a zrealizovalo vítězem výběrového řízení firmou BAU-IZOL Jiřího Vejražky z Děčína akci "Areálu volného času spolu s dětským hřištěm " Na dětské hřiště bylo poskytnuto částečně finanční krytí z dotací MMR. Po úpravách komunikace a rychlého občerstvení byl uvedený komplex otevřen veřejnosti 13. června 2014.