Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Internet Horní Chřibská/Krásné Pole - zjišťování zájmu
Výluka autobusu č. 403 Horní Chřibská/Krásné Pole
28
Internet Horní Chřibská/Krásné Pole - zjišťování zájmu
Výluka autobusu č. 403 Horní Chřibská/Krásné Pole
29
Internet Horní Chřibská/Krásné Pole - zjišťování zájmu
Výluka autobusu č. 403 Horní Chřibská/Krásné Pole
30
Internet Horní Chřibská/Krásné Pole - zjišťování zájmu
Výluka autobusu č. 403 Horní Chřibská/Krásné Pole
Přerušení dodávky elektrické energie 30.5.2024 - zavřený městský úřad
31
Výluka autobusu č. 403 Horní Chřibská/Krásné Pole
1
Výluka autobusu č. 403 Horní Chřibská/Krásné Pole
Dětský den ve Chřibské
2
Výluka autobusu č. 403 Horní Chřibská/Krásné Pole
3
Výluka autobusu č. 403 Horní Chřibská/Krásné Pole
4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
Slavnostní zahajovací koncert Chřibského kulturního léta
30
Drobečková navigace

Úvod > KULTURA a VÝLETY > Tipy na výlety

Tipy na výlety

Připravili jsme pro Vás tipy na výlety ze Chřibské, včetně nejbližšího okolí. K dispozici ohledně informací jsme Vám v našem Infocentru ve Chřibské na náměstí, a to denně, kromě pondělí. Infocentrum také můžete sledovat na Facebooku - viz odkaz vpravo nahoře na hlavní straně.

VodopádyVodopády ve Chřibské

Voda z úpatí Plešivce stékající přes dvě skalní lavice vytvořila v malebném zákoutí městského lesa dva malé přírodní vodopády. Chřibské vodopády nabízejí pěkný výlet krátkým okruhem přibližně 3 km dlouhým, který zvládnou i menší, ale již chodící děti. Nad vodopády však vede několik desítek schodů, kde budete muset nejmenším trochu pomoci. Začátek i konec okruhu je na náměstí ve Chřibské.

Spravedlnost

Vyhlídka ze Spravedlnosti

Zhruba 3 km od náměstí ve Chřibské směrem k obci Doubice,  se nachází kopec s vrcholovou čedičovou skálou, na níž byla vytvořena vyhlídka, která nabízí pohled na chřibské údolí. Výlet se dá prodloužit okruhem přes Doubice - do Rybniště směrem zpět do Chřibské a vrátit se tak po nově vybudované cestě ke kostelu sv. Jiří na náměstí ve Chřibské.

Chřibský vrch

Chřibský vrchK dalším pěkným výletům a vyhlídkám kolem Chřibské patří bezpochyby cesta na stejnojmenný vrch - Chřibský vrch. Je to na úbočích zalesněná čedičová kupa v nadmořské výšce 621 metrů, asi 2 kilometry na jihovýchod od obce Chřibská. Výlet se dá usChřibský vrch výhledkutečnit kratším okruhem kolem Lesního divadla nad Bajtlichem, pro zdatnější naopak prodloužit na Křížový vrch a dál na Studenec, či okolí Křížového vrchu. Všechny cesty jsou pěkně značené.

 

Na Chřibský vrch schody nevedou a vyjdou sem tak i menší děti. Naskytne se Vám tento krásný výhled - viz výše.

                                  StudenecCesta na Studenec

Studenec výhledStudenec  se svoji nadmořskou výškou  736 m je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a podobně jako několik dalších míst v okolí byla údajně pojmenována podle pramene neobvykle chladné vody na severovýchodním svahu. Cesta na Studenec je ze Chřibské dlouhá přibližně 6 km a jak jistě tušíte, půjdete velkou část cesty do kopce, za to nazpět si odpočinete pohodlnou procházkou a výkon Vás jistě nebude mrzet. Na Studenci se nachází rozhledna, která nabízí výhledy na široké okolí. V tomto případě doporučujeme pití i svačinou s sebou, protože po cestě si nic nekoupíte. Z úpatí Studence se dá pokračovat do obce Studený u Kunratic, kde se okruhem vrátíte do Dolní Chřibské, kde se můžete občerstvit třeba v penzionu  Na Stodolci, nebo penzionu Na Rozcestí. 

Dolní Chřibská - Výsluní - Čech        

Příjemný okruh dlouhý přibližně 3 km se nabízí z Dolní Chřibské od autobusové zastávky Na Křižovatce a Penzionu Na rozcestí, a to směrem na Výsluní na kopec Čech. Pokud trasu obrátíte, na Čech Vás čeká zpočátku prudký, pár set metrů dlouhý kopec, který však nabízí pěkné výhledy a odpočinek na lavičkách na fotografii. Okruh vede pohodlnou asfaltovou cestou. Z Výsluní můžete zajít k rybníku Jeřabák, nebo se po silnici vrátit zpět ke křivatce v Dolní Chřibské, kde se můžete občerstvit v již zmíněném Penzionu na Rozcestí.Odpočinkové místo na Čechu - Dolní Chřibská

Rybník Jeřabák Dolní Chřibská

 

 

 

 

 

 

 

Malý Stožec - výhled na přehradu v Horní Chřibské

Výhled na přehradu z Malého StožceNa malý Stožec dojdou zdatnější turisté bez problému ze Chřibské a využít mohou značenou turistickou trasu od náměstí k vlakovému nádraží Chřibská. Nenechte se mást, tato cesta vede celá krásným lesem. U vlakového nádraží jen přejdete hlavní silnici a kolem viaduktu pokračujete po značených stezkách až na Malý Stožec, či dále k úpatí Jedlové hory. Malý Stožec nabízí tento malebný výhled na přehradu. S menšími dětmi doporučujeme výchozí bod od viaduktu nad Horní Chřibskou. Nahoru to zvládnou s pomocí a schody, ani žebříky tu nejsou. Pokračovat můžete na Jedlovou.

Rozhledna Jedlová

 

 

Jedlová

Jedlová hora je 774 metrů vysoký kopec s rozhlednou a restaurací na vrcholu. Nabízí rozmanité rozcestí značených turistických cest, pro lyžaře jsou zde běžecké trasy pro cyklisty množství cyklistických tras s pokračováním třeba až na nedalekou Luž. Hora Jedlová nabízí bohaté vyžití v zimě i v létě. 

Jedlová výhled

Na jejím vrcholu se nachází lanové centrum - informace o jeho provozu najdete u Obce Jiřetín pod Jedlovou, nebo v infocentrech. Z Jiřetína pod Jedlovou, kam se dostanete ze Chřibské busem za 10 minut z náměstí, se můžete vydat na okouzlující Křížovou cestu na úpatí Jedlové hory a naopak dojít pěšky zpět do Chřibské přibližně 8 kilometry krásné procházky.

Národní park České Škámen České Švýcarskovýcarsko

Město Chřibská se nachází přibližně 8 km od centra Národního parku České Švýcarsko - Jetřichovic a Rynartic, kde se otevírá nespočet možností jak pro turistické, tak cyklistické vyžití. Zdatnější turisté to zvládnou do centra NP pěšky, jiní se mohou pohodlně dopravit autobusem, který ze Chřibské vyjíždí v letní sezoně pravidelně. Navštívit můžete vyhlídky jako Mariina skála, Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a jiné, nebo se vydáte na pohádkový Dolským mlýn - viz obrázek. Z Rynartic, nebo Jetřichovic můžete prozkoumat také Pavlino údolí.Dolský mlýn Jetřichovice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           Lužické a Žitavské hory

Lužické hory stojí za nejen jednodenní návštěvu. Nabízí mnoho výletů, tras i zážitků a my Vám přikládáme odkaz k prozkoumání jejich možností. Dominantou je hora Luž, kterou zdatnější cyklista zvládne ze Chřibské. Odměnou je cesta zpět mírným terénem směrem k Šébru, který v dnešní době přejedete po krásné nově otevřené lávce přes hlavní silnici, pokračujete s nádherným výhledem na Jedlovou, kolem nádraží, kde se nejeden zastaví na točené a dále pokračuje po takzvané dlouhé míli zpět do Chřibské, respektive do Horní k viaduktu.

logo

www.luzihory.cz

Brožura

brožura

Další tipy na výlet:

 Arthur.city